Prowadzenie prywatnej działalności gospodarczej powiązane jest z prowadzeniem rachunkowości jednostki gospodarczej. Jest to skomplikowane zadanie, wobec tego w pewnych sytuacjach należałoby skorzystać z pomocy biura księgowego. Przyjrzyjmy się, jakimi wyznacznikami musimy się kierować w czasie tego wyboru.

Czym zajmie się biuro rachunkowe?
Oddanie księgowości do biura księgowego powiązane jest z przejęciem przez nie wielu zadań. Jednym z nich jest składanie deklaracji, załatwianie spraw oficjalnych oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych. Proces nie jest karkołomny – przedsiębiorca przekazuje konieczną dokumentację do biura, a osoby w nim zaangażowane, dokonują właściwych rozliczeń. Przedsiębiorca otrzymuje informacje dotyczące tego, jakiej wysokości podatki oraz składki ZUS powinien zapłacić.
Najczęściej jednostkami, które korzystają z usług biura rachunkowego, są Tobie przedsiębiorcy, jacy mają jednoosobowe działalności gospodarcze lub też mikroprzedsiębiorstwa. W przeciwnym wypadku, na ogół obowiązek prowadzenia finansów spoczywa na księgowej. Obowiązki biura rachunkowego polegają m.in. na: prowadzeniu rozliczeń robotników, sporządzanie deklaracji skarbowych, wystawianie i przechowywanie faktur, a także prowadzenie wykazu kosztów związanych z prowadzeniem aktywności gospodarczej. Jest ono też odpowiedzialne za utrzymywanie kontaktów z urzędami.

Internetowe biuro rachunkowe
Alternatywnym rozwiązaniem jest internetowe biuro księgowe. Ich praca polega na wykonywaniu tych samych obowiązków, jakie ma biuro stacjonarne. To, co je wyróżnia, to fakt, iż wszystkie dokumenty przekazywane są drogą elektroniczną. Zapewnia to nieograniczony dostęp do niezbędnych dokumentów, jakie można zawsze wydrukować. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo łatwe, ponieważ kontaktować się z robotnikami wolno za pomocą aplikacji internetowych. W ten sam sposób przekazujemy wszystkie dokumenty, które są wymagane do rozliczeń finansowych.
To, co wyróżnia biura księgowe online, to ich korzystna cena, jaka nagminnie bywa niższa niż usługi tradycyjnego biura. Dodatkowym atutem jest fakt, że można oszczędzić czas, który byłby poświęcony na osobiste przekazanie dokumentów.

CO sprawdzać przy selekcji biura księgowego?
Wybór porządnego biura księgowego nie jest prostym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych składników. Jednym z kryteriów może być koszt rzeczowych usług i ich zakres. W tym celu dobrze będzie zrobić rozeznanie, jakie są obowiązujące ceny i co one obejmują. Poprawnie jest odwiedzić stronę danego biura, np. polecanego https://eabakus.pl , gdzie wynajdziemy wyszczególnione usługi oraz ich ceny. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać ofertę, która najbardziej nam pasuje.
Nie bez znaczenia są opinie innych kontrahentów. W wielu przypadkach znaleźć je można na różnego typu portalach lub forach internetowych.Daje nam to wiadomości, czego jesteśmy w stanie oczekiwać od określonego miejsca oraz jego personelu.
Dla dużej grupy przedsiębiorców istotne jest, czy biuro jest w stanie reprezentować go przed urzędami. Połączone to jest z szansą podpisania pełnomocnictwa, dzięki czemu nie będzie nieodzowne odwiedzanie biura zawsze wtedy, gdy zajdzie nieodzowność podpisywania dokumentu urzędowego. Pełnomocnictwo połączone jest z wyrażeniem zgody na reprezentowanie przedsiębiorcy przed urzędami i instytucjami.