Czytniki kodów to urządzenia, z którymi do czynienia mamy jakiegokolwiek tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego kwestii. Niezależnie od rodzaju artykułu jaki pragniemy kupić ma on kod kreskowy, jaki po odczytaniu ujawnia jego identyfikację zrozumiałą dla kasy bądź komputera. Niedużo jednak osób wie na jakiej zasadzie działania opiera się czytnik kodów.

Prosta instrukcja obsługi czytnika kodów kreskowych
Przedsięwzięcie czytników uzasadnia się zwłaszcza na wpływaniu czerwonego światła. Przekazywane światło laserowe pada na lustro, które z kolei konstruuje wiązkę światła spadającego na kod kreskowy. Spadające światło odbija się od pauz między czarnymi paskami kodu kreskowego i wraca z powrotem do wnętrza skanera. Odbija się ono od wklęśniętego lustra (odnajdującego się w urządzeniu) oraz trafia do fotodetektora. Narzędzie zmienia światło na impulsy elektryczne, jakie pozostają “przetłumaczone” na język zrozumiały dla kas oraz systemów.

Jakie są typy skanerów kodów?
Na rynku można spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami czytników. Najpopularniejszym oraz zazwyczaj używany jest czytnik kodów bezprzewodowy. Jego działanie w obszernej mierze opiera się na działaniu częstotliwości fal radiowych bądź bluetooth. Prezentują niemało więcej zalet niż przewodowy skaner kodów, ponieważ charakteryzują się mnóstwo większą mobilnością. Przewodowy skaner kodów umożliwia dokładne odczytanie kodów znajdujących się na artykule i dedykowany jest poniekąd do stanowisk siedzących, jak na przykład sprzedaż w drobnych sklepach, butikach itp. Bogatą ofertę zawierającą czytniki przedstawia marka Hardware for business. Bogata oferta sklepu umożliwia kupno skanera zarówno przewodowego jak i bezprzewodowego w wysokiej jakości oraz solidnej cenie.

Jak dawniej radzono sobie z identyfikowaniem artykułów?
Na przestrzeni lat świat poszedł silnie do przodu dzięki używaniu oryginalnych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było techniki, jaka zapewniłaby identyfikowanie towarów w parę sekund, a proces ten był żmudny oraz sporo cięższy. Zapewne wymagał on wielu notatek, poszukiwania danych i liczenia. Kod kreskowy to względnie innowacyjny wynalazek, jednakże przeszedł już własną ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora towarów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, jakie miało dużo swoich wad. Żeby odczytać kod artykuł należało przyłożyć nadzwyczaj blisko czytnika, jednak nie zawsze to funkcjonowało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy może wyświetlić wiadomości o artykule nawet z paru metrów zaledwie w kilka sekund.

Gałąź handlowa a czytnik kodów
W zależności od specjalizacji powinno wykorzystywać się różnorodne skanery kodów. Kategorycznie przewodowy skaner kodów będzie dedykowany mniejszym firmom bądź kasom, które nie zmieniają swojego położenia. Przewodowe skanery są nieco tańsze i porządnie sprawdzą się w punktach o mniejszych wymaganiach. Firmy, które zajmują się hurtowym sprzedawaniem artykułów i posiadają duże hale i magazyny muszą zainwestować w czytnik kodów bezprzewodowy, albowiem gwarantuje on spacerowanie z nim i lepsze rozeznanie w identyfikacji towarów. Są praktyczne, poręczne, lekkie i przedstawiają wiadomości o produkcie w kilka sekund.