Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem niezmiernie trudnym i związanym z niemiłymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest w owym czasie, iż ciało zostanie sprowadzone do kraju. Nie ma wobec tego nic podejrzanego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są użytkowane do transportu zwłok?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Wydatek przewozu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W co niektórych wypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie rozległy. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co pozwala znacznie ograniczyć wydatki.

Jakich formalności należy dopełnić, aby zdobyć zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba nie zapominać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wtenczas, kiedy dopełni się kilku formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wówczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie można sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiej przyczyny warto skorzystać z usług fachowej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, by sprowadzenie zwłok było możliwe. W przypadku przewozu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych problemów. To właśnie dzięki temu stres powiązany ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie niepotrzebnie rósł.