Oświetlenie jest integralną częścią prowadzonego przez nas codziennego życia i nieomal każdy aspekt prowadzonej przez nas codziennej aktywności pragnie światła. Wspólnie ze wzrostem wrażliwości na ochronę stworzonego przez nas środowiska przemysł oświetleniowy poczynił znaczne postępy, a pasek led jest jednym z nich.

Oświetlenie led to popularne jest z dogodniejszej wydajności energetycznej, która była nadrzędnym punktem tak gigantycznej popularności tego rozwiązania w branży, jednak dopiero pasek led sprawił, iż do tej formy oświetlenia przekonało się obszerne grono właścicieli domów.
 
Jest wiele walorów oświetlenia led i prawidłowo jest je zrozumieć przed decyzją o korzystaniu z tego rodzaju oświetlenia.
Czym faktycznie jest oświetlenie typu listwa led?
Oświetlenie led, to forma oświetlenia, w której diody elektroluminescencyjne przekształcają energię elektryczną w światło. Lampy, taśmy oraz żarówki led są w stanie być używane w każdym miejscu:
 
 
domy
biura
produkcja przemysłowa
pojazdy
inne
 
Jednak w mieszkaniach najodpowiedniej są w stanie być wykorzystywane wówczas, gdy przyjmą formę, jaką jest taśma ledowa.
 
Najistotniejsze plusy taśmy led
 
Atuty oświetlenia led są rozliczne. Niemniej jednak jedną z najistotniejszych korzyści wynikających z zastosowania oświetlenia tego typu jest rzeczywiście efektywne zużycie energii, na które pozwala.
Aktualne w takiej taśmie żarówki led o wiele oszczędzają zużycie energii. Ocenia się, że taśma ledowa jest na poziomie 80-90% wydajna energetycznie aniżeli szablonowe żarówki fluorescencyjne bądź żarowe (!).
 
Dla porównania:
 
światła led przetwarzają około 95% kompletnej energii w światło, a pozostałe 5% w ciepło
stereotypowe światło fluorescencyjne modyfikuje zaledwie 5% w światło, a pozostałe 95% zamienia się w ciepło
Oznacza to, iż do oświetlenia taśmy led potrzeba o wiele mniej energii w porównaniu do światła fluorescencyjnego czy też żarowego. W praktyce 36-watowa dioda led zastąpiłaby 84-watową świetlówkę.
Zużycie mniejszej ilości energii świadczy, że miesięczne rachunki za prąd są w stanie o wiele się obniżyć. Świadczy to także, iż zmniejszy się zapotrzebowanie na energię elektrowni krajowych, co spowoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.